5 dôvodov, prečo sa klimatizácia stáva súčasťou každodenného života

Nielen globálne otepľovanie je príčinou rozšírenia klimatizácií, aj keď zvyšovanie priemernej teploty tomu napomáha. K rozvoju personálnych klimatizačných jednotiek prispievajú takisto trendy v architektúre (veľká dominancia presklenných častí, vďaka ktorým sa miestnosti prehrievajú) a snaha o dosahovanie optimálnych výsledkov v rámci nákladov na energie.

Výrobcovia klimatizácií totiž dokázali zvýšiť výkon, a to pri znížení celkovej spotreby kilowattov.

1. Zabudnete na horúčavy
Klimatizácie zabezpečujú tepelnú pohodu v interiéroch.
Musia byť však zvolené a nainštalované správne a to tak, aby dokázali pokryť celú miestnosť efektívne. Preto sa pýtajte, informujte a diskutuje s odborníkmi, ktorí vám poradia najlepšie riešenie.

Tipy pre správne fungovanie klimatizácie:

  • Nikdy priestory príliš nepodchladzujte (oproti vonkajšej teplote) – ideálna teplota je 22-25°C, pri relatívnej vlhkosti vzduchu 40-50 %
  • Nikdy nevetrajte miestnosť vtedy, keď je zapnutá klimatizácia – vetranie znižuje chladiaci účinok
  • Vždy prenechajte montáž a servis klimatizácie odborníkom

2. Zníženie teploty tam, kde práve potrebujete
Veľmi obľúbené sú tzv. mobilné klimatizácie. Ako napovedá samotný názov, ide o klimatizačné jednotky, ktoré je možné rýchlo a bez námahy premiestniť do miestnosti, v ktorej sa aktuálne nachádzate. Väčšinou sa tento typ klimatizácie umiestňuje k oknám, pretože je potrebné zabezpečiť odvádzanie kondenzačného tepla do vonkajšieho prostredia. To umožňuje flexibilná hadica, a to buď priamo cez okno, alebo cez vhodný otvor v stene (treba však rátať s priemerom hadice 12cm a viac).

K dispozícii sú:

  • kompaktné jednotky s celým chladiacim okruhom v danej jednotke
  • jednotky Split, ktoré disponujú samostatnou vnútornou a vonkajšou jednotkou – prepojenie zabezpečuje chladiace potrubie

Ak si chcete zakúpiť klimatizáciu, radi Vám poradíme, ktorý typ je najvhodnejší podľa zvoleného priestoru, veľkosti či ceny

Výhodou mobilných klimatizácií je práve ich mobilita. Navyše, predstavujú úspornejší variant v porovnaní s nainštalovanými jednotkami „na pevno“ – jednak z hľadiska prvotnej investície, a takisto z hľadiska nákladov na montáž, pretože mobilné klimatizácie si nevyžadujú prítomnosť odborníka. Na strane druhej majú mobilné klimatizačné jednotky menší chladiaci výkon a väčšiu hlučnosť.

3. Množstvo doplnkových funkcií
Napriek tomu, že primárnou funkciou klimatizácie je ochladzovať vzduch v interiéri, disponuje ďaleko širšími funkciami. Klimatizácia dokáže zbaviť vzduch neželanej vlhkosti, čím vie celkom plnohodnotne konkurovať odvlhčovačom. A naopak, niektoré typy sú schopné pridať požadovanú vlhkosť.

Navyše, vnútorná jednotka klimatizácií je vybavená filtrami, a tak je klimatizovaný vzduch zbavený určitého percenta nečistôt.

Bonus: okrem toho, že klimatizácie chladia, vedia zabezpečiť aj ohrev miestnosti. V tomto prípade hovoríme o klimatizáciách s tepelným čerpadlom.

4. Viac výhod ako nevýhod
Zdokonalením technológií sa klimatizácie stali užitočnými pomocníkmi v horúcich letných dňoch. Donedávna vysoké náklady na elektrickú energiu sú minulosťou; klimatizácie je však potrebné starostlivo vyberať podľa spotreby (a energetickej triedy, ktorá spotrebe odpovedá).

Správnym používaním a pravidelným servisom, znížite náklady na elektrickú energiu na minimum.

5. Klimatizácie sa dajú aj prenajať
Ak nechcete investovať do kúpy nového zariadenia a potrebujete využívať klimatizáciu iba krátkodobo, jednoducho si ju prenajmite. Doslova za pár eur si zabezpečíte príjemné prostredie v tých najhorúcejších dňoch. Viac informácií