Klimatizácia do bytu – nad čím sa pred kúpou zamyslieť?

Leto sa nezadržateľne blíži a nie ste spokojný s výkonom starej klimatizácie? Alebo si chcete klimatizáciou spríjemniť bývanie, no neviete ako si vybrať správne?

Pravda je taká, že na trhu dnes existuje ohromné množstvo klimatizácií do bytu a výber preto nebude úplne jednoduchý. V nasledujúcich riadkoch prinášame zopár rád, ktoré vám budú nápomocné a veríme, že vám rozhodovanie a samotný výber uľahčia.

Klimatizácia do bytu a návod ako ju vybrať správne.

Klimatizácia do bytu podľa očakávaní

Ešte predtým ako budete pátrať po tej správnej klimatizácií do vášho bytu, tak by ste si mali ujasniť niekoľko základných vecí. V prom rade by ste si mali ujasniť funkcie, ktoré od klimatizácie požadujete.

Niektoré klimatizácie do bytu totiž okrem ochladzovania vzduchu ponúkajú aj možnosť kúrenia. Novšie modely dokážu tiež upraviť vlhkosť vzduchu, odstrániť nečistoty, prach, baktérie, vírusy či rôzne alergény.

Taktiež by ste sa mali zamyslieť nad tým, či chcete mať v byte zabudovanú alebo mobilnú klimatizáciu. Každá z týchto klimatizácií má svoje pre a proti, preto záleží len na vašich očakávaniach.

Výkon klimatizácie

Pri výbere správnej klimatizácie do bytu je výkon najdôležitejší parameter a v žiadnom prípade by sa nemal stanoviť odhadom. Potrebný výkon klimatizácie totiž nezávisí len od výšky a veľkosti miestnosti, ale aj od faktorov ako je orientácia miestnosti na svetové strany, plocha a typ okien, počet osôb v byte alebo samotná izolácia bytu.

Nesprávny výber výkonu klimatizácie môže spôsobiť:

[su_list icon=“icon: warning“ icon_color=“#ff0707″]

  • Zdravotné problémy pri vysokom výkone – či už sa jedná o pálenie očí a slizníc, kašeľ, pocit upchatého nosa, bolesti hlavy a pod.
  • Nedostatočnú klimatizáciu priestorov – pokiaľ bude výkon nižší ako je potrebné. To povedie k nastavovaniu klímy na maximum, čo ma za následok zvýšenie spotreby elektrickej energie ale aj hluku.

[/su_list]

Pri výbere výkonu a klimatizácie do bytu sa neváhajte poradiť s odborníkmi. Pre lepšiu predstavu uvádzame orientačný výkon klimatizácie.

Hlučnosť a filtrácia

Bytová klimatizácia by mala vniesť do vášho domova vytúžené tepelné pohodlie. Nepokazte si ho však výberom klimatizácie s veľkou hlučnosťou. Hoci je dnes každá klimatizácia do bytu navrhnutá tak, aby mala čo najtichší chod.

Pre komfortnejšie používanie prinášajú moderné klimatizácie rozličné režimy prevádzky. Zvyčajne sa jedná o denný alebo nočný režim. Pamätajte na to, že mobilné klimatizácie sú o ničo hlučnejšie ako tie montované. Samozrejme platí aj to, že čím výkonnejšia klimatizácia je, tým sa zvyšuje aj jej hluk, ktorý počas prevádzky vydáva.

Prijateľná hodnota hluku pre pokojné spanie je na úrovni 20 – 30 dB. Pri veľkej väčšine kvalitných klimatizácií sa úroveň tohto hluku na kvalite spánku nijako neprejavuje.

Pri výbere klimatizácie venujte pozornosť aj filtru. Je dôležitou súčasťou každej klimatizačnej jednotky. Odstraňuje, resp. zachytáva zápach alebo peľ. Drahšie klimatizácie obsahujú nielen prachový filter ale aj ionizátor či uhlíkový filter.

Umiestnenie klimatizácie v byte

Na to aby bola klimatizácia v byte čo najefektívnejšia, tak musí byť vhodne umiestnená. Rozhodne sa nejedná o kus nábytku (aj keď niektoré drahšie sú na pohľad naozaj pekné), ktorý môžete „zložiť“ kdekoľvek. Umiestnenie klimatizácie v rámci bytu by ste preto mali premyslieť ešte pred jej kúpou.

Klimatizačná jednotka by mala byť umiestnená tak, aby chladný vzduch nefúkal priamo na ľudí v miestnosti. Vďaka smerovým a výškovým lamelám môžete samozrejme nastaviť prúdenie vzduchu tam, kde je potrebné schladenie.

Keďže chladný vzduch je ťažší, padá k zemi. Výškové lamely preto smerujte nahor, aby sa chladný vzduch dostal čo najvyššie a prešiel tak dlhšiu vzdialenosť.

Klimatizácia do bytu + spoľahlivý servis = spokojnosť

Ak uvažujete nad kúpou klimatizácie do bytu, vyššie spomenuté rady vám v rozhodovaní určite pomôžu. Okrem toho sa pozrite aj na recenzie jednotlivých klimatizácií. Jednoducho sa opýtajte na spokojnosť.

Pamätajte si, že pri kúpe klimatizácie a službách spojených s klimatizáciou (montovanie alebo prípadný servis) by sa rozhodne nemalo šetriť. Len tak sa vám investícia do väčšieho komfortu v rámci bytu oplatí na 110 %.

[su_note note_color=“#d9f4be“ radius=“5″]TIP:  ECO Technologies predáva klimatizácie do bytu a tiež poskytuje servis klimatizácií.[/su_note]