Správna vlhkosť v domácnosti zabráni tvorbe plesní

V súvislosti so zatepľovaním bytov a domov sa čoraz častejšie hovorí o zvýšenej vlhkosti. Tá nepriaznivo vplýva na kvalitu ovzdušia v domácnosti, čím spôsobuje značné nepríjemnosti jej obyvateľom.

Či máte doma ideálnu vlhkosť alebo nie, zistíte jednoducho, a to prostredníctvom vlhkomera. Správna hodnota by sa mala pohybovať v rozmedzí od 40 do 50%. Hodnoty nad 55% sú jasným ukazovateľom nadmernej vlhkosti.

Ako bojovať proti nadmernej vlhkosti

Dôvodom, prečo dochádza ku kondenzovaniu vodnej pary a problémom s vlhkosťou je to, že vlhký vzduch nemá kam uniknúť. Preto je nevyhnutné pravidelne vetrať a dostatočne kúriť. Rovnako je dôležité zabrániť podchladeniu miestnosti a v neprítomnosti aspoň temperovať, teda nevypínať radiátory úplne. V opačnom prípade riskujete vznik plesní (nehovoriac o tom, že opätovné ohriatie miestností trvá pridlho, čím sa zvyšuje odber tepla).

Praktickými pomocníkmi sú domáce mobilné odvlhčovače, ktoré zabezpečia optimálnu vlhkosť v konkrétnej miestnosti. Niektoré modely (napr. Odvlhčovač Vortice Deumido Electronic E10) dokonca disponujú možnosťou ľubovoľného nastavenia požadovanej vlhkosti, príp. nepretržitého odvlhčovania.

deumido-electronic-e10Odvlhčovač Vortice Deumido Electronic E10 s nastaviteľnou hodnotou relatívnej vlhkosti
Teraz v akcii za 191.67 € bez DPH

Príčiny nadmernej vlhkosti

Jednou z nepriamych príčin je zateplenie budovy a výmena pôvodných okien za nové, plastové či drevené. Takéto rekonštrukcie sú samozrejme prínosom pre tepelnú izoláciu a zvýšenie komfortu bývania, ale zároveň zvyšujú riziko vzniku plesní z nadmernej vlhkosti. Tesnenie plastových okien totiž nedovoľuje vzduchu z miestnosti prúdiť von. Vzduch sa následne zhromažďuje a sústreďuje na tých najchladnejších a najslabšie izolovaných miestach v priestore. Najviac náchylnými sú práve miesta okolo okien, ako aj horné kúty, kde sa spájajú steny so stropom.

Už len samotná prítomnosť ľudí v byte (ich dýchaním) a bežnými aktivitami, dochádza k obohacovaniu vzduchu nadmernou vlhkosťou. V zimnom období predstavuje najväčší nápor sušenie bielizne v interiéri, čo dvíha hodnoty vlhkosti nad optimálnu hranicu. Relatívnu vlhkosť zvyšuje aj varenie, sprchovanie či pestovanie izbových rastlín.

Pozor na dôsledky

Okrem pocitu chladu a „ťažkého“ vzduchu, vlhkosť aj uvidíte – vo forme skondenzovaných kvapôčok vody, stekajúcich po okenných sklách (v tom lepšom prípade).
V horšom prípade vás prekvapí nevábna zelená alebo čierna pleseň na stenách a v blízkosti okien. Prítomnosť plesní pritom nie je len estetickým problémom, ale predstavuje aj zdravotné riziko pre obyvateľov. Vdychovanie spórov je zdraviu škodlivé, pretože podnecuje vznik a zhoršovanie alergických reakcií.

Preto je dôležité nepodceňovať zvýšenú vlhkosť v domácnosti a urobiť potrebné opatrenia (pravidelne a nárazovo vetrať, dostatočne kúriť, prípadne používať odvlhčovače), aby nedošlo k vzniku plesní. Ak sa napriek tomu pleseň objaví, je nevyhnutné zabrániť jej šíreniu – okamžite zintenzívniť odvlhčovanie postihnutej miestnosti a použiť biocídne prípravky na hubenie plesní.