Ventilátor v kúpeľni? Užitočný doplnok pre vetranie v uzavretom priestore

Niektoré obytné miestnosti sú z hľadiska prísunu čerstvého vzduchu v značnej nevýhode. Ide najmä o kúpeľne a toalety v bytových domoch, v ktorých sa nenachádza žiadne okno, a teda neexistuje možnosť prirodzeného vetrania. Navyše tam, kde je voda (a kde sa kondenzuje vodná para), je vetranie nevyhnutnosťou, pretože pri nadmernej vlhkosti dochádza k tvorbe plesní. Rovnako je žiaduce, zbavovať malé miestnosti nepríjemného zápachu.

Prečítajte si aj Správna vlhkosť v domácnosti zabráni tvorbe plesní

Vzhľadom na to, že v nich nie je možné zabezpečiť prirodzené vetranie, výmena vzduchu je možná iba tzv. núteným vetraním – napr. prostredníctvom ventilátora. V prípade kúpeľní a WC ide najčastejšie o odsávanie vzduchu (podtlakové vetranie), ktorého výhodou je to, že sa škodlivé látky a pachy z daných miestností, nešíria do ďalších častí bytu.

Odolný a bezpečný ventilátor

Pri výbere vhodného ventilátora do kúpeľne je prvoradé zohľadniť jeho umiestnenie. Teda vyberať len z takých modelov, ktoré sú špeciálne navrhnuté a skonštruované pre miestnosti so zvýšenou vlhkosťou. Iba tak dokážu odolať náročnejším podmienkam a zachovať pri tom bezpečnosť, keďže každý ventilátor je elektrické zariadenie. Pri všetkých elektrických zariadeniach, umiestňovaných do kúpeľní (platí aj pre svietidlá či bojlery), sa berie do úvahy tzv. elektrické krytie – IP12 (International Protection Ratings), ktoré udáva:

  1. Číslo: ochranu konkrétneho prístroja proti vniknutiu pevných telies
  2. Číslo: ochranu voči vode (od jemného kvapkania vody, až po intenzívny prúd vody)
    • Podľa tejto hodnoty sa určí, do akej blízkosti od zdroja vody, je možné prístroj umiestniť

Najčastejšie je kúpeľňa rozdelená do jednotlivých zón, ku ktorým sa viažu minimálne hodnoty ochrany, ktorými musia elektrické prístroje disponovať. Čím bližšie ku zdroju vody, tým je potrebný vyšší stupeň ochrany.

Ak chcete ventilátor umiestniť priamo nad sprchovací kút, či vaňu (čo je z hľadiska odvádzania vlhkosti zároveň najlepšie umiestnenie, pretože pod stropom sa zhromažďuje najviac pary), je nevyhnutné zvoliť si model s min. IP45 – teda ochranou proti tlaku vody.
Napríklad exkluzívny kúpeľňový ventilátor Vortice Punto Evo. Tento dizajnový ventilátor má okrem IP45, aj dvojitú izoláciu a je vyrobený z plastu, čo prispieva k ešte väčšej bezpečnosti.

Vortice Punto Evo je axiálny ventilátor, čo znamená, že umožňuje priame vetranie cez stenu alebo sa dá napojiť na krátke potrubie, teda napr. aj do kúpeľňového jadra. Samotná poloha pri montáži nerozhoduje.

Veľkou výhodou je integrovaná krídlová spätná klapka, pretože zabraňuje prieniku zápachu späť do odvetrávanej miestnosti (čo by mohol byť problém práve pri napojení na spoločné odvodné potrubie v bytovom dome, ak by spätná klapka chýbala). Plusom sú tiež guľôčkové ložiská, ktoré garantujú nepretržitú prevádzku ventilátora až 30000 hodín.
axialny-ventilator-me-100-4-ll

Vortice Punto Evo sa vyznačuje vysokým výkonom pri nízkej hlučnosti
Teraz v akcii za 62,50€ bez DPH

Starostlivosť o kúpeľňový ventilátor

Údržba ventilátora závisí hlavne od jeho konštrukčného riešenia – čím je mriežka členitejšia, tým viac sa v nej bude nasávaný prach usádzať. Dôvodom je to, že ventilátor v kúpeľni nasáva vlhký vzduch, ktorý obsahuje veľké množstvo čiastočiek prachu. Tie prúdia ventilátorom prakticky denne, čo sa časom negatívne prejaví na jeho vzhľade. Preto je dobré zvoliť si taký model, ktorý má hladké plochy, prípadne demontovateľný kryt (mriežku). Aj Vortice Punto Evo má ľahko odnímateľný predný kryt, vďaka čomu ho môžete jednoducho zložiť a umyť pod tečúcou vodou.

Ak sa pri výbere vhodného ventilátora do kúpeľne zameriate okrem výkonu či hlučnosti aj na jeho praktickú údržbu, budete s jeho využitím nadmieru spokojní.