Vyberáme vhodný ventilátor do kúpeľne

Aby sme v kúpeľni zabezpečili výmenu nekvalitného a vlhkého vzduchu, ktorý poškodzuje nábytok a spôsobuje tvorbu nebezpečných plesní, musíme zvoliť vhodný ventilátor do kúpeľne.

Výber nie je jednoduchý a v žiadnom prípade by sa nemal podceniť. Ako si ale vybrať z tak širokej ponuky ten správny? V tomto článku nájdete 4 rady, ktoré vám určite pomôžu.

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?

1. Umiestnenie a typ ventilátora

Ventilátor do kúpeľne je možné umiestniť buď na stenu alebo na strop kúpeľne. Pred kúpou sa však musíme vždy uistiť, či je ventilátor určený aj na strop alebo len na stenu miestnosti. Zapamätajte si, že najvhodnejšie umiestnenie je oproti hlavnému prívodu vzduchu (oproti dverám).

Typy ventilátorov, z ktorých môžeme vyberať:

[su_list icon=“icon: arrow-circle-right“ icon_color=“#000000″]

  • axiálne ventilátory – sú určené na priame odsávanie cez stenu alebo do krátkeho potrubia (3 – 4 m).
  • radiálne ventilátory – vďaka vyššiemu statickému tlaku sa používajú pre dlhšie trasy potrubia (nad 4 m). Vyrábajú sa prevažne ako nástenné alebo potrubné s výfukom do potrubia.
  • potrubné ventilátory – používajú sa väčšinou pre centrálne vetranie niekoľkých menších miestností.

[/su_list]

2. Potrebný výkon

Pri výbere ventilátora do kúpeľne si musíme vybrať taký, ktorý má dostatočný výkon. Nie je predsa nič horšie ako zistenie, že ventilátor po namontovaní síce funguje, no požadovaný efekt sa pre jeho nízky výkon nedostaví.

[su_note note_color=“#d9f4be“ radius=“5″]

Orientačný výkon ventilátora si našťastie môžeme ľahko vypočítať.

[su_list icon=“icon: arrow-circle-right“ icon_color=“#000000″]

  • odmeriame veľkosť kúpeľne
  • vypočítame jej objem v m3 (výška x šírka x dĺžka)
  • z tabuľky uvedenej nižšie vyberieme koeficient výmeny vzduchu (k) a vynásobíme ho objemom kúpeľne
  • vďaka tomu sme si vypočítali potrebný výkon ventilátora v m³/hod

[/su_list]

[/su_note]

(tabuľka – typ miestnosti / k)

Typ miestnosti Koeficient výmeny vzduchu (k)
Kúpeľňa a WC 4 – 10
Obytné priestory 1 – 1,5
Kancelárske priestory 3 – 5
Kuchyňa v domácnosti 6 – 10

3. Hlučnosť ventilátora nepodceňujte

Vhodný ventilátor do kúpeľne by mal okrem svojej funkcie poskytovať aj určitý komfort. Je veľmi nepríjemné, keď jeho spustenie počuť aj z vedľajšej miestnosti – hlavne ak sa jedná o prepojenú kúpeľňu a spálňu.

Tretí a preto nemenej dôležitý bod pri výbere vhodného ventilátora do kúpeľne je jeho hlučnosť. Na trhu nájdeme naozaj tiché ventilátory s hlučnosťou okolo 10 dB až 23 dB – nevyznačujú sa však vysokým výkonom a sú určené hlavne do priestorov, kde je potrebný ich nepretržitý chod. Ventilátory s hodnotou okolo 30 dB zase poskytujú ideálny pomer medzi výkonom a hlučnosťou.

4. Ovládanie

Ventilátor do kúpeľne je možné ovládať rôznym spôsobom, napríklad samostatným stenovým vypínačom alebo lankovým vypínačom priamo na ventilátore. Populárne je tiež ovládanie prepojené s osvetlením.

Tie pokročilejšie modely ventilátorov sa dajú ovládať podľa teploty, vlhkosti, prítomnosti osôb alebo kvality ovzdušia. Iné zase poskytujú možnosť plynulej alebo krokovej regulácie otáčok ventilátora, poprípade sú vybavené komfortným časovačom. Čo bude vyhovovať najviac vám?

TIP na vhodný ventilátor do kúpeľne – Ventilátor MEDIO I T

Jedná sa o radiálny ventilátor, ktorý je možné zabudovať do steny alebo stropu. Vďaka svojmu výkonu sa dokonale hodí pre stredne veľké až väčšie kúpeľne o rozlohe 15 – 30 m3. Napriek vysokému výkonu poskytuje pomerne nízku hlučnosť, len 35 dB.

Skvelý ventilátor do kúpeľne

[su_button url=“http://www.ecotechnologies.sk/katalog/product/605-Vortice-Quadro-MEDIO-I-T/“ size=“5″ icon=“icon: info-circle“]ZOBRAZIŤ V E-SHOPE[/su_button]

Vzhľadom na vyššiu cenu ventilátora (okolo 150 €), poskytuje aj náležité funkcie a vylepšenia. Ventilátor MEDIO I T je vybavený časovačom, môžeme si tak jednoducho nastaviť chod ventilátora v rozmedzí 3 – 20 minút. Okrem toho je možné regulovať aj jeho otáčky, čím sa samozrejme zníži alebo zvýši jeho výkon, či hlučnosť.

Ventilátor je vyrobený z anti-UV ABS a všetky jeho súčiastky sú 100% recyklovateľné. Obsahuje aj plastovú membránu, ktorá zabezpečí, že sa po jeho vypnutí nedostane do kúpeľne nežiaduci vzduch alebo pach z potrubia.

Ventilátor je podstatná súčasť vybavenia každej kúpeľne kvôli predchádza. Práve z toho dôvodu by sa jeho výber nemal nikdy podceňovať. Na trhu je široké spektrum ventilátorov do kúpeľne, ktoré majú okrem rôznych inovatívnych funkcií aj štýlový dizajn. Váš ventilátor tak môže pôsobiť ako vkusný doplnok a nebude pôsobiť rušivo.

[su_note note_color=“#d9f4be“ radius=“5″]

TIP: Pozrite si ponuku ventilátorov do kúpeľne a vyberte si podľa vašich požiadaviek.

[/su_note]